شما اینجا هستید: خانه > خانه و خانه داری > خانواده > دانستنی زنان و مردان > جسمی و جنسی > چه عواملی باعث زایمان زودرس می‌شوند؟

چه عواملی باعث زایمان زودرس می‌شوند؟

نی نی بان: به زایمان زودتر از ۳۷ هفته زایمان زودرس می‌گویند. حدود ۷% کودکانی که در انگلستان در سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ به دنیا آمدند، زودرس بودند.

بعضی از کودکان زودرس مشکلی ندارند و تنها جسم آنها کوچک است اما اعضای بدن اغلب آنها به طور کامل رشد نکرده است.

دلیل یا عوامل خطرناک بیشتر زایمان‌های زودرس مشخص نیست. اگر چه تعدادی از خطرات آن مشخص شده که ما در اینجا تعدادی از آنها را برایتان آورده‌‌ایم.

بارداری چندگانه

کشش بیش از اندازه رحم که باعث بارداری دو یا سه قلو می‌شود، احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد.

سن بارداری

اگر چه این دلیل اصلی نیست اما خطر زایمان زودرس در مادرانی که زیر ۲۰ سال یا بالای ۳۵ سال باردار می‌شوند، افزایش می‌یابد.

رشد جنین

اگر جنین داخل رحم رشد نکند یا در رشد او اختلالاتی رخ دهد، منجر به زایمان زودرس می‌شود.

شیوه زندگی مادر

شیوه زندگی مادر می‌تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد. به عنوان مثال سیگار کشیدن، مصرف کافئین زیاد، رژیم غذایی ناسالم، کمبود وزن یا فعالیت فیزیکی بیش از اندازه از عوامل آن هستند.

سابقه بیماری‌های زنان

رحم زنانی که سابقه عمل جراحی دهانه رحم داشته‌اند، ممکن است هنگام باز شدن دچار مشکل شود که این می‌تواند باعث باز شدن زود هنگام دهانه رحم در بارداری شود و به زایمان زودرس بیانجامد.

بیماری‌های خاص بارداری

که شامل دیابت بارداری و پره اکلامپسی (علت حداقل ۱۵٪ از کل زایمان‌های زودرس) و کلستاز زنان (بیماری کبدی به همراه خارش شدید) است.

مشکلات پزشکی

مشکلات پزشکی مادران می‌تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد که شامل لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE)، سندرم فسفولیپید (APS)، یا بیماری کلیوی است.

عفونت

عفونت یکی دیگر از عوامل زایمان زودرس است. عفونت‌های واژن مانند سوزاک، کلامیدیا، عفونت تریکومونایی، واژینوز باکتریال و استرپتوکوک گروه B به زایمان زودرس مرتبط است. عفونت مثانه نیز اگر درمان نشود، می‌تواند موجب آن شود.

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا