شما اینجا هستید: خانه > خانه و خانه داری > خانواده > کودکان > تربیت کودکان > مضرات و فواید بازی کامپیوتری

مضرات و فواید بازی کامپیوتری

بازي‌ رايانه ‌اي نوعي سرگرمي تعاملي است که توسط يک دستگاه الکترونيکي مجهز به پردازشگر يا ميکرو کنترلر انجام مي‌شود. درسالهای اخیر، تعداد مخاطبان این نوع بازي‌ها  افزايش چشم‌ گيری داشته و اين بازي‌ ها به يکي از پر طرفدارترين سرگرمي هاي موجود تبديل شده اند. البته بازی ‌هاي رايانه‌اي حكم شمشير دو لبه را دارند و مواجهه كودكان و نوجوانان با آنها، هم تبعات مثبت و هم تبعات منفي را در پي دارد.

بازي‌هاي رايانه ‌اي در واقع نوعي ابزار آموزشي هستند که در تقويت و خلاق ساختن ذهن انسان تاثير بسزايي داشته و مي‌ توانند ادراک و توجه انسان‌ را افزايش دهند. تحقيقات نشان داده ‌اند مغز كودكان و نوجواناني كه با بازي‌هاي يارانه‌اي سر و كار دارند در مقايسه با مغز ديگر هم سن و سال ‌هايشان، فعال‌تر، خلاق‌تر و داراي سرعت عمل بيشتري است. بازي‌هاي رايانه ‌اي خلاقيت کودکان را شكوفا کرده و به نيازهاي آنها براي تجربه‌ كردن هيجان، پاسخ فوري مي‌ دهد. این بازی ها با استفاده از تصاویر پرتحرک و صداهای مهیج، دنیایی از هیجان را برای کودکی که شیفته جنب و جوش است فراهم می کنند و همین جذبه، روح و جسم کودک را مطیع خود ساخته و به عالمی از تخیلات می برد؛ تا جایی که کودک، خود را  قهرمان اصلی ماجرا می پندارد. همچنین مهارت‌هاي حركتي انگشتان دست كودكان و نوجوانان بر اثر مشغول‌شدن با كي‌بورد و بازي‌هاي رايانه‌اي به مرور افزايش مي ‌يابد. اما باید توجه داشت که در كنار اين فوايد، مضرات قابل توجهي نيز برای این نوع بازیها گزارش شده‌ كه نمي‌توان آنها را ناديده‌ گرفت.

اگر زماني كه صرف بازي‌هاي رايانه ‌اي مي‌شود بسيار طولاني باشد، عوارضي همچون اضافه وزن، تاري ديد، نزديك بيني، سردرد، خستگي مفرط چشم ‌ها، كم‌ حوصلگي يا بي‌ حوصلگي، بي‌ خوابي يا كم‌ خوابي و در نتيجه چرت ‌زدن در طول روز و افت تحصيلي، پرخاشگري، خشونت‌ ورزي و حتي تمايل به اعمال بزهكارانه گريبانگير كودكان و نوجوانان مي‌شود. آسیب های جسمانی نظیر احساس سوزش و سفت شدن گردن، کتف ها و مچ دست از دیگر عوارض پرداختن طولانی مدت به بازیهای رایانه ای است. کودکانی که بطور مداوم به بازیهای رایانه ای مشغولند، اغلب از گروه همسالان جدا شده و درون گرا می شوند و تمایل خود را برای پرداختن به فعالیت های نشاط آورتر و اجتماعی تر از دست می دهند. اگر بازیهای رایانه ای وقت زیادی را از دانش آموز گرفته و فکر او را مدام درگیر نماید ممکن است باعث انحراف ذهن او از مسیر آموزش و بروز ا فت تحصیلی شود.

یکی از مشخصه های بسیاری از بازیهای رایانه ای، حالت جنگی آنهاست. در این بازیها، فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی بازی، با نیروهای دشمن بجنگد؛ لذا استمرار چنین بازیهایی ممکن است کودک را پرخاشگر و ستیزه جو بار آورد.

یکی از مشکلات پرداختن مداوم کودکان و نوجوانان به بازیهای رایاته ای، اعتیاد آنها به این نوع بازیهاست. کودکان به تدریج به بازی رایانه ای معتاد می شوند و مانند یک معتاد به مواد مخدر، هر زمان که امکان دسترسی به رایانه و بازی کردن را نداشته باشند احساس می کنند چیزی کم دارند. آنها کم کم از دیگران بریده و مانند معتادان به مواد مخدر، همه وقت و هم و غم خود را صرف بازی کردن و تهیه بازی های جدیدتر و مهیج تر می کنند. روابط عاطفی آنها با اعضای خانواده شان مخدوش شده و دیگر فرصتی برای درس خواندن پیدا نمی کنند. این افراد برای فراهم کردن امکانات بازی ممکن است قراردادهای عرفی خانواده و جامعه را زیر پا بگذارند.

 

چه باید کرد تا آسیب کمتری متوجه کودکان و نوجوانان شود؟

– وقت بیشتری به فرزندان خویش اختصاص دهید. آنها را با خود به پارک ها، باشگاههای ورزشی، به راهپیمایی و کوه پیمایی ببرید تا به بازیهای پر تحرک مورد علاقه خود بپردازند و توجه شان از بازیهای رایانه ای منحرف شود.

– زمان استفاده از رایانه و انجام بازی رایانه ای را به روزهای خاص مثلا روزهای تعطیل محدود کنید.

– برای فرزندتان توضیح دهید که چه آسیب هایی ممکن است در اثر کار با رایانه به آنها وارد شود.

-در هنگام تهیه بازیهای رایانه ای آنها را همراهی کرده و بازیهای مناسب سن آنها تهیه کنید.

– بازیهای فکری و معمایی تهیه کنید تا به پرورش خلاقیت و نوآوری فرزندتان کمک کرده باشید. برای این منظور می توانید از نرم افزارهای آموزشی جذاب استفاده کنید.

– مخرب ترین نوع بازیهای تصویری، بازیهایی هستند که تصاویر آنها بطور مکرر برصفحه ظاهر شده و کودک باید به تمام تصاویری که از برابر چشمانش می گذرند شلیک کند. از این نوع بازیها کمتر در اختیار کودک قرار دهید.

-کودکان را از پرداختن به بازیهای رایانه ای ترسناک، خشن و جنگی که ارمغانی جز اضطراب و رفتارهای خشونت آمیز ندارند منع کنید.

منبع:آموزش سلامت

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا